A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1958

Leírás

A Vas megyei Bejcgyertyánoson született 1958-ban, kosárfonó szülei első gyermekeként. A család az 1930-as években Kedvezményezett Kisiparosként kezdte iparszerűen űzni a mesterséget. Az anyai nagyapa, Szabó Ferenc kilenc gyermekéből hatan lettek kosárfonók, akkoriban a falu felnőtt lakosságának jelentős része élt, vagy szerzett jövedelmet a vesszőből. Az ő szaktudásukra és hírnevükre alapult később 1952-ben a Bejcgyertyánosi Kosárfonó Háziipari Szövetkezet, ahol Zoltán szülei, és később maga is dolgozott. Ahogy nőtt, egyre több munkafolyamatot látott, tudott segíteni, így tanult meg mindent a vesszőről, a termesztéstől kezdve a végső felhasználásig. 1988-től dolgozik saját műhelyében önálló kosárfonó kisiparosként. 1997-től rendszeresen zsűrizteti a tárgyait, hatvanegy zsűriztetett termékéből 12 db kapott „A” minősítést. 2009. óta tagja a Velemi Stúdió Népművészeti Egyesületnek. Rendszeres résztvevője az Országos Tiszaalpári Kosárfonó Találkozóknak, és a szakmabeliek zsűrizése alapján többször lett ott első helyezett. 2009-től OKJ-s tanfolyamok keretében Szombathelyen, később a kőszegi Írottkő Natúrparkért Egyesület által szervezett Kosárfonás alapfogásai elnevezésű tanfolyamokon felnőttek mellett általános iskolások részére is tartott 50 órás képzéseket.

Szülőfalujában Bejcgyertyánoson a Helyi Értéktár összeállításához és bemutatásához rendszeresen biztosítja szaktudását. A kiállításokon képviseli szülőfaluja népi kultúráját, hagyományait, a szervezett programok részeként őrzi, illetve adja tovább a mesterségbeli tudását, tart kosárfonó tanfolyamokat. A „Múlt kosarába font jövő” elnevezéssel, kosárfonás műhelyfoglalkozás indításával arra ösztönözte a helyi közösséget, hogy együtt gondolkodva, a bejcgyertyánosi kosárfonás hagyományainak élővé tételével és a 21. századba ágyazásával a nemzeti értékek sorát is gyarapítsa. A település intézményeinek arculatára jellemző a helyi népi mesterség, a kosárfonás megjelenítése.

A Népművészet Mestere díjat 2023-ban kapta meg. 

Díjak, kitüntetése:

2010 – Gránátalma Díj, Élő Népművészet Kiállítás

2011 – Népi Iparművész cím

2011 – Élő Népművészet XVI. Országos Népművészeti Kiállítás, Arany Oklevél

2019 – Komatál Program Kárpát-medencei alkotópályázat, díjazott

2019 – Sztupa Lajos Kistérség Gazdasági Díj 

2020 – „Élő Népművészet” XVII. Országos Népművészeti Kiállítás Nyugat-dunántúli régióban megrendezett kiállítás, díjazott

2021 – Mesterségek Ünnepe, az Év Mestere díj